Ekonomi

Merkezi yönetim bütçesinden Ar-Ge’ye ayrılan ödenek miktarı

Merkezi yönetim bütçesinden üniversitelere aktarılan ödenek veya harcamaların Ar-Ge (Ar-Ge) payı, Araştırma-Geliştirme Faaliyetleri Araştırması kapsamında talep edilen fiyatlardır. Araştırma ve Geliştirme Faaliyetleri Araştırma 2015-2021 yılları için revize edilmiştir. Revize edilen maliyetler, Merkezi Yönetim Bütçe Araştırma ve Geliştirme Faaliyetleri Ödenek ve Harcamaları bültenine ve istatistiki tablolara yansıtılır. Konuyla ilgili ayrıntılı bir metodolojik açıklama, Araştırma ve Geliştirme Faaliyetleri Araştırması, 2021 bülteninin ekinde yer almaktadır.

2022’de merkezi yönetim bütçesinden Ar-Ge harcaması 53 milyar 844 milyon TL oldu

Merkezi yönetim bütçe bilgileri kullanılarak yapılan hesaplamalara göre; 2022 yılında Ar-Ge faaliyetleri için yapılan harcama 53 milyar 844 milyon TL oldu. Bu sonuca göre 2022 yılında merkezi yönetim bütçesinden yapılan Ar-Ge harcamalarının merkezi yönetim bütçesine oranı %1,66 oldu.

Merkezi yönetim bütçesinden yapılan 15 trilyon 6 milyar 574 milyon TL’lik Ar-Ge harcamasının Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (Gayri Safi Yurtiçi Hasıla) GSYİH) %0,36 idi.

Başlangıç ​​bütçe ödenekleri esas alınarak hesaplanan varsayımlara göre; 2023 yılı merkezi yönetim bütçesinden Ar-Ge faaliyetleri için 76 milyar 101 milyon TL ayrıldı.

Hibya Haber Ajansı

pazaryeri-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu